DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Chov a držanie psov Nurture of Dog

Pes je vhodny do rodiny s detmi .

Všeobecné podmienky chovu:

Pred kúpou psa treba si preštudovať  podmienky chovu psov ako aj zákonné podmienky

Psíkovi treba  zabezpečiť  vhodné teplé pohodlné bezpečné  umiestnenie kde pes bude v bezpečí aj počas spánku. Pri držaní psa treba dbať o vätšiu starostlivosť a pozornosť  nakoľko jeho stav závisí od nás.  Deno dene psovi treba  poskytovať  v dostatočnom množstve zdravotne nezávadné krmivo
(domáca strava bez korene , cukru a soli) a čistú pitnú vlažnú  vodu (z vodovodu) ktorú treba počas dňa často doplňovať ak vonku mrzne.  Umožniť mu primeraný pohyb (prechádzka denodenná aspoť pol hodinková).

Ano toto plemeno (rodinný , spoločenský) môžete držať aj vonku na záhrade aj v byte. (Pozor ale nie za cieľom strážiť záhradu či pozemok. Na stráženie pozemku treba toto plemeno naučiť  lebo toto plemeno miluje ľudí a radostne privíta aj zlodeja nakoľko to je rodinný pes -spoločenské plemeno a nie strážne plemeno!!)

Krátkosrstú variantu tohto plemena, vonku určite nenechávajte bez zateplenej vykúrenej búdy.

V prípade, že chcete držať psíka celoročne vonku, nezabúdajte na jeho zdravie a bezpečnosť.
 Vzhľadom k typu srsti ( drsnosrstá –dlhšou stsrťou, dlhosrstá)  mu zabezpečte priestor, ktorý ho bude chrániť pred nepriaznivým počasím (teda mrazom, vetrom, dažďom ale i slnkom).
Zateplenú drevenú búdu umiestnite na tienisté miesto, kde bude môcť pokojne odpočívať. Toto plemeno , má aj 2 typy srsti ktoré vyhovujú vonkajším poveterným podmienkám, preto  budú čo najviac času a odpočinku tráviť na mieste s dobrým rozhľadom na celú záhradu. Pre vonkajší pobyt je vhodná dlhosrstá varianta a drsnosrstá varianta tá ktorá má dlhšiu srsť.

Aj dlhosrstá varianta psa potrebuje ochranu a aj keď bude Búdu využívať oveľa menej ako krátkosrstá varianta, určite ju bude potrebovať.
V zime treba o psíka viac sa starať. Voda v miskách strašne rýchlo mrzne, preto pridávajte do krmiva čo najviac vody.  Ak psom podávate varenú stravu (bez korene, soly,cukru), tak taktiež pridajte veľa vody. Krmenie rozdeľte na dva krát do dňa, ráno a večer aby ste predišli torzi žalúdka (torzia žalúdka znamená prevrátenie žalúdka pri veľkom množstve jedla,či vody) Psy musia mať aj dostatok tuku, preto krmivom v zimných mesiacoch nešetrite, zvýšte dávku.

Pamätajte najmä na nasledovné:
Priestor (záhrada) kde bude sa zdržiavať psík musí byť dobre oplotený zabezpečený aby sa zabránilo jeho úteku a neplánovaného alebo nežiadúceho rozmnožovania.   Ak psík bude žiť na záhrade bolo by dobré vyčleniť priestor pre  hygienicky potreby  a to po vykonaní odstrániť  aby sa zabránilo šíriacím chorobám alebo obťažovaniu susedov.

Co sa týka budy treba nasledovné vedieť:

Určite by mal mať pes svoju vlastnú búdu na záhrade (búdu treba mať aj v koterci či volieri  veľkosťou 3x3m, výška 180cm,zadná a bočné pevné steny môžu byť  z OSB dosky, hrúbky 10mm,predná strana môže byť  poplastované pletivo, oká 50x60mm, hrúbka drôtu 3mm. Podlaha-dosky môže byť hrúbá 25mm, ale môže byť aj výška 180cm,zadná a bočné steny sú z OSB dosky,hrúbky 10mm,predná strana môže byť  poplastované pletivo,kari rohož očká 50x60mm,hrúbka drôtu 3mm.) .
Mali by sme búdu vystlať mäkkým starým oblečením, napríklad starými svetrami, ktoré už nebudeme nosiť, alebo koberčekmi, veľkými kusmi látok ako aj s hrubím matracom aby kllbi sa nepoškodili pri ležaní. V zime čím viac oblečenia na matraci, tým lepšie, tým psíkovi bude viacej teplo a mäkko.
Pozor  nesmie sa psík držať v malom koterci  či v klietkje dlhšie ako 6 H bez možnosti pohybu venčenia.

Pes nesmie  byť priviazaný k metrovej reťazi na strede dvora. Psíka držať na reťazi totižto je nehumanné a pre zdravie psíka nebezpečné najmä pre šteniatko.
 

Najlepšia voľba pre chov krátkosrstej, drsnosrstej  varianty tohto plemena je byt.
Toto plemeno málo šteká takže nie je problem ho držať v byte. (ak psík nebol cvičený na stráženie nebude  Vám štekať na ľudí za dverami nakoľko toto plemeno nie je považované za strážne,  obranárske plemeno)
Ak ste sa rozhodli pre držanie psíka v byte, myslite na to že i tento kratkosrstý psík potrebuje priestor pre pokoj a oddych. Priestor ktorý bude iba jeho a bude sa tu cítiť bezpečne. Preto by mal mať každý psík svoj "pelech", aj keď to nebude jediné miesto jeho odpočinku. To platí aj keď má psík dovolené ležať na sedačke či dokonca v posteli. Pelech by mal vyhovovať aj psychike psíka. Teda okrem pohodlia plní funkciu súkromia a bezpečia. Sú psíky, ktorým stačí deka či matrac; iné sa radi ukrývajú a tak je pre nich vhodný textilný domček a pod.
 V byte je možné (hlavne pre šteniatka a pubertálne psy) využívať aj tzv. šteňacie ohrádky či výstavné klietky. Tie plnia nie len funkciu súkromia pre psíka, ale je možné ich využiť ako bezpečnostnú pomôcku počas Vašej neprítomnosti (psík tak nemá možnosť poškodzovať predmety a interiér bytu, tiež potrebu vykonáva len na určené miesto...). No nie je vhodné držať psíkov v týchto klietkach dlhodobo viac ako 5 hodín. Skutočne len na nevyhnutné obdobie v čase neprítomnosti.
Toto plemeno môže mať  v klietke a pri obmedzenom pohybu, negatívny vplyv na vývoj kĺbov a kostí ako aj na psychicu.
Mať na pamäti, že psík žijúci v byte bude musieť  ísť von na prechádzky aspoň 2x denne a nečistotu spôsobenú psom na verejných priestranstvách, vo vozidlách verejnej dopravy a v spoločných bytových priestoroch odstrániť.
Psíka žijúci v byte treba ho venčiť na vodzke na verejných priestranstvách kde sa pohybujú ľudia  okrem priestorov kde voľný pohyb psa je povolený  aby sa zabránilo úteku, straty či zraneniu.

Majiteľ psíka musí dbať, aby chovom psa nebolo poškodzované životné prostredie a narušované vzťahy medzi občanmi  (napríklad počas venčenia pes štekotom obťažuje okolo idúcich, v byte 8 h šteká v kuse atd.)

Všeobecné podmienky pre majiteľa.

Majiteľ musí dodržiavať veterinárne predpisy o chove psa, ako aj psíka začipovať, nahlásiť ho na mestkom úrade a zabezpečovať pravidelné povinné očkovanie psa voči besnote podľa zák. 39/2007 Z.z. o veterinárnej starostlivosti § 17 ods. 5,

Ak psík ochoríe treba vyhľadať  okamžite veterinára a psíka ošetriť, vyliečiť.

Chovať a udržiavať psa bez ohľadu na plemeno je zakázané v prostredí, ktoré nezaručuje jeho dobrý zdravotný stav, fyziologické a etologické potreby a dostatočnú voľnosť pohybu s ohľadom na plemeno psa a stupeň jeho vývoja. (sú to tmavá pivnica, malá klietka, atd..)

Dôležité vedieť, že ak psíka už nechceme nesmieme ho  opustiť  (vyhodiť ho z auta, uviazať ho v lese, ..)s cieľom zbaviť sa ho. V takom prípade vyhľadať útulok alebo vrátiť psíka chovateľovi.

Podľa zákona  Zakazuje sa usmrtiť psa bez primeraného dôvodu. ( ak psík nie je nevyliečiteľne  chorý )

Psíka nesmieme dlhodobo ponechať  samého na verejnom priestranstve napríklad pred reštauráciou či obchodom.

Ak psíka uspíme  je potrebné postupovať  podľa pokynov veterinárnej správy. Nie je dovolené dávať uhynuté zvieratá do nádob na komunálny odpad alebo ich zakopávať na verejných priestranstvách.

Želáme chovateľom tohto plemena  ale aj novým majiteľom spoločné dlhé a krásne spolunažívanie so psíkom. Dúfame toto plemeno splní Vaše očakávanie a pomôže Vám pri výbere vhodneho variantu tohto plemena .