DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Základné varianty podľa typu

Na stránke sa pracuje. Prosíme o strpenie. Stránka je v štádiu prípravy. This site is under construction. Please come back in near future.

 

Typ a farba srsti: Podľa nich sa Čierny šery delia do troch typov (variant):

Čierny šery je v UCI registrovaný pod jedným číslom , ale v rámci plemena sa odlišujú 3 samostatné varianty, ktoré sa medzi sebou nesmú krížiť, aj na výstavých sa posudzujú samostatne. Líšia sa od seba, dížkou a typom srsti.

 

  • Krátkosrstý: veľmi krátka srsť na hlave, na vonkajších stranách uší a dole na končatinách, krátka na celom tele, o niečo dlhšia na chvoste a krku, kde srsť tvorí golier, ktorý začína pri nasadení uší a siaha po hrdlo. Okrem toho sú na zadnom okraji stehien strapce z dlhšej srsti. Chvost je huňatý. Krátko srstá varianta. Jeho exterier sa dá vysvetliť podobnosťou s belgickým ovčiakom(malinois). Krátkosrstú variantu Využíva ho hojne polícia pri tažkých výkonoch a záchrananárskych prácach.

Chyby: dlhá srsť tam, kde má byť krátka, v krátkej srsti roztrúsená drsná srsť, zvlnená srsť.

 

  

  • Dlhosrstý: krátka srsť na hlave, na vnútornej strane uší a končatinách, s výnimkou zadnej strany predných končatín od lakťov po nadprstia, kde sú strapce. Inde na tele je srsť dlhá a hladká. Bohatšia a dlhšia je na krku a hrudi, kde tvorí hrivu. Otvory ušníc sú chránené dlhými chumáčmi srsti. Srsť je od nasadenia uší nasmerovaná nahor a lemuje hlavu. Stehná sú pokryté veľmi dlhou, hustou srsťou tvoriacou tzv. nohavice. Aj chvost je pokrytý dlhou srsťou tvoriacou zástavu.

Chyby: vlnovitá, kučeravá alebo vlnitá srsť, prikrátka srsť. Nežiaduca je sivá, chybou je nie dosť intenzívny ton čiernej. Žíhaná farba na tele je taktiež nežiaduca. Počas vojny mu hrozilo vyhynutie, ale v poslednom desaťročí si získal popularitu hlavne vďaka talentu objavovať narkotiká. Je tiež výborným pomocníkom slabozrakých a nevidiacich.

 

  • Drsnosrstý: charakteristický je drsný a suchý stav srsti, ktorá naviac pôsobí strapato. Dĺžka srsti na celom tele od krátkej až k dlehej . Na papuli má fúziky a bradu. Papuľa mala  byť  husto osrstená. Na chvoste smie byť zástava. Sivá vlkošdá farba je prípustná.

 Chyby: pridlhá, hodvábna srsť, zvlnená, priveľa jemnej srsti ,príliš dlhá srsť okolo očí a na spodnom okraji hlavy.

Kríženie medzi jednotlivými variantami

 Akékoľvek kríženie medzi variantami je zakázané. Vo výnimočných prípadoch sa môžu udeliť výnimky národnou chovateľskou komisiou.